MakaleYAŞANMAKLA KAZANILAN DUMURLUK

Levent Zihnioğlu Levent Zihnioğlu23/02/2021510

Bazen anlamakta zorlandığım, yok artık bu kadarda değil dediğim bir sürü olay yaşamaya başladık.

Karadeniz bu; doğusu ile batısı arasında çok da fark yok dediğim zamanlar olsa da son zamanlarda bakıyorum da Doğu neredeyse bizi kıskanacak yakında. “Biz canlı fıkralarımızı kimseye kaptırmayız” diye bir açıklama Rize Belediye Başkanından gelirse şaşırmam.

Kayseri ile Pastırma, Bolu ile Ayı konulu mülkiyet ve patent mevzuları oluverince Rize ile canlı fıkra sahiplenme anlaşmazlığı olursa bir gün, buna da inanacağım kesin!

Kısa zaman önce bir Ayılı LOGO gündeme geldi. Bende merak ettim neymiş bu diye ve inceledim. Bulamayınca sordum eşe dosta ve gönderdiler. Baktım ki bu LOGO MOGO değil doğa konulu bir afiş. Fakat sosyal medya kıyamet. Ana konu istemezük. Neymiş efendim Şerife bacı olmalıymış logoda!  Kale olmalıymış V.s.!

Sonra Valilikten açıklama geldi ve gelen tepkiler üzerine Logo iptal edildi. İşin doğrusu bu durum iyice garibime gitti. Niye diyecekseniz izah edeyim. LOGO ile AFİŞ arasındaki farktan haberi olmayan ama her konuda olduğu gibi bu konuda da saniye içinde marketing gurusuna dönüşen memleket klavyeşörlerinin yorumları nedeniyle seçilmiş olan logo iptal ediliyor.

Halbuki biz 40 kere anlattık ama sanırım anlatamadık. Bolu erkanı anında çözdü konuyu. Zira söz konusu ayı Bozayı! Yahu ne bu alınganlık güzel kardeşim. Konunun senle bir ilgisi, alakası olmadığı gibi alınmaya da gerek yok. Yine tekrar edelim KASTAMONU AYISI = BOZAYI. Hal böyle olunca söz konusu levhayı da her yere koyar. Heykeli de dikerim. Neyin heykelini? BOZAYI.

Derken bir haber daha geldi Kastamonu’dan. Belediyemiz, üzerinde şadırvan ve Şerife Bacı resmi olan çöp tenekeleri yaptırıyor. Sosyal medya ayağa kalkıyor. Sonra bir haber daha. Gelen tepkiler üzerine Belediye çöp kutularını toplatıyor.

Bu işi anlayan beri gelsin. Neresinden tutsak elimizde kalıyor vesselam. Abi bu memleketin oksijeni mi değişti? Nasrullahtan su yerine başka bir şey mi akıyor? Yoksam erkanda ne yapacağını bilmiyor da bu yüzden mi “Hadi bir deneyelim yerse” modunda işler yapılıyor.

Kutunun üzerinde çöp kutusu yazması yetmiyor mu? Nerden çıkıyor kutu üzerine Şerife Bacı resmi akıl alır gibi değil. Hadi bir zır cahil bunu yaptı. Yahu hiç mi kontrol edilmiyor.

Bir taraftan AYI mevzu için diyeceğim ki; “bu mevzu sosyal medya ile olmaz.” Ama çöp tenekesini görünce ne diyeceğim konusunda bende merak içindeyim. Hani aşağı sakal, yukarısı da bıyık gibi.

Yaşaya yaşaya öğrenmek işin özünde var kabul. Ama yaşaya yaşaya dumurluk biraz enteresan değil mi?

Yorumunuz

SAFALAN.COMKastamonu Kültür ve Sanatına dair.

(c) 7S Danışmanlık ve Bilgi Teknolojileri, Tüm Hakları Saklıdır.

1. Basılı yayınlarda yazının tamamı ve/veya bir kısmı www.safalan.com kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.
2. Akademik çalışmalarda hiçbir sınırlama yoktur.
3. Elektronik ortamda yayınlanma durumunda kaynak göstermek kaydıyla içeriklerin %40'ı alınıp yazının devamı için Safalan.com’a link verilmesi durumunda alıntı yapılabilir.